1. Informace o přijímání uchazečů do oboru klinická logopedie
Přijímání uchazečů do oboru se řídí striktně zákonem 96/2004 Sb. - Zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních).
Zařazení do oboru realizuje a administruje Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví ( IPVZ Praha, Ruská 85), jeho součástí je Subkatedra foniatrie, pedaudiologie a klinické logopedie.
Zde je přesné znění zákona, kterým se řídí IPVZ při zařazování do specializačního vzdělávání odbornosti logoped ve zdravotnictví/klinický logoped a které pně respektuje AKL ČR z. s. :
§ 23
Odborná způsobilost k výkonu povolání logopeda ve zdravotnictví
(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání logopeda ve zdravotnictví se získává absolvováním akreditovaného magisterského studijního oboru speciální pedagogika se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie navazujícího na absolvování akreditovaného bakalářského studijního oboru speciální pedagogika se státní zkouškou z logopedie a surdopedie a absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu logoped ve zdravotnictví, který je prováděn vysokou školou podle zvláštního právního předpisu9d).
(2) Do doby získání specializované způsobilosti logoped ve zdravotnictví pracuje u poskytovatele zdravotních služeb pod odborným dohledem logopeda ve zdravotnictví způsobilého k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.
(3) Specializovaná způsobilost logopeda ve zdravotnictví se získává absolvováním specializačního vzdělávání v trvání 3 let ukončeným atestační zkouškou.
(4) Odborná a specializovaná způsobilost k výkonu povolání logopeda ve zdravotnictví způsobilého k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu se získává absolvováním akreditovaného magisterského studijního oboru speciální pedagogika se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie, pokud bylo studium v akreditovaném magisterském studijním oboru zahájeno nejpozději v akademickém roce 2018/2019, a absolvováním specializačního vzdělávání v oboru klinická logopedie.
(5) Za výkon povolání logopeda ve zdravotnictví se považují činnosti v rámci preventivní, diagnostické, léčebné, rehabilitační a dispensární péče v oboru klinická logopedie.
Týká se nás také tato část:
§ 58
Zařazení zdravotnických pracovníků do specializačního vzdělávání
(1) Úspěšným ukončením specializačního vzdělávání se získává specializovaná způsobilost v příslušném oboru specializačního vzdělávání. Podmínkou zahájení specializačního vzdělávání je získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání. Podmínka
získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání podle věty druhé se nevztahuje na povolání logoped podle § 43 odst. 2 písm. a) bodu 2 do 31. prosince 2025.
(2)
Pregraduální vzdělání musí odpovídat vyhlášce č.39/2005 Sb. – Vyhláška, kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání. Zde se naší odbornosti týkají primárně § 3 a § 22.
Dále, se při zařazování žadatelů IPVZ řídí důvodovou zprávou z roku 2017, zde přesná kopie části, týkající se klinické logopedie:
Systém ASPI - stav k 23.2.2025 do částky 43/2025 Sb.
Důvodová zpráva k zákonu č. 201/2017 Sb., změna zákona o nelékařských zdravotnických povoláních - LIT235018CZ - poslední stav textu
Důvodová zpráva k zákonu č. 201/2017 Sb., změna zákona o nelékařských zdravotnických povoláních
Mgr. Bohuslav Sobotka, Předseda vlády, MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, Ministr zdravotnictví
K bodu 60 - § 23
Do § 23 se obdobně jako v roce 2008 u profese klinického psychologa doplňuje nová zdravotnická profese "Logoped ve zdravotnictví". Logoped ve zdravotnictví získá způsobilost k výkonu povolání absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu, který je prováděn vysokou školou. V budoucnu budou logopedi považování za zdravotnické pracovníky již před získáním specializované způsobilosti.
Do doby získání specializované způsobilosti logoped ve zdravotnictví pracuje u poskytovatele zdravotních služeb pod odborným dohledem klinického logopeda způsobilého k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.
V souvislosti s doplněním nové profese "Logoped ve zdravotnictví" se v odstavci 4 omezuje podmínkou nejzazšího zahájení magisterského studia v akademickém roce 2018/2019 možnost logopedovi získat absolvováním specializačního vzdělávání jak specializovanou způsobilost, tak i odbornou způsobilost. Tedy absolventi pětiletého studia speciální pedagogika se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie, kteří zahájí studium v akademickém roce 2019/2020, již nebudou moci ve zdravotnictví pracovat jako jiní odborní pracovníci. Pokud budou chtít pracovat ve zdravotnictví, musí se stát zdravotnickými pracovníky, tedy absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz "Logoped ve zdravotnictví" předtím, než ve zdravotnictví začnou pracovat - tedy v průběhu nebo bezprostředně po vysokoškolském studiu.
Za výkon povolání logopeda ve zdravotnictví se považuje činnost v rámci preventivní, diagnostické, léčebné, rehabilitační, dispensární péče v oboru klinická logopedie.
Vyjádření Legislativního odboru MZ ČR, část, která se týká studentů nestrukturovaného pětiletého magisterského studia:
Do kvalifikačního kurzu Logoped ve zdravotnictví může vstoupit jakýkoliv absolvent nebo student magisterského studia oboru speciální pedagogika se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie, které navazovalo na absolvování bakalářského studia speciální pedagogika se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie.
V § 58 odst. 1 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů (dále též jen „zákon č. 96/2004 Sb.“) je uvedeno, že podmínka získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání pro zařazení do specializačního vzdělávání se nevztahuje do 31. prosince 2025 na logopeda, který absolvoval vzdělání stanovené v § 43 odst. 1 písm. a) bod 2. (tedy který zahájil studium nejpozději v roce 2018/2019). Dle důvodové zprávy k novele zákona č. 96/2004 Sb. zavádějící novou zdravotnickou profesi „logoped ve zdravotnictví“ tak nebude po logopedech, kteří získali vzdělání podle § 43 odst. 1 písm. a) bod 2. požadováno absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu. Dle našeho názoru, pokud se tato skupina osob i přesto rozhodne pro absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu, žádné ustanovení tomu nebrání. Vycházíme z toho, že tyto osoby mají do 31. prosince 2025 možnost zařadit se do specializačního vzdělávání podle dřívější úpravy, poté už budou povinny absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz.
Co se týče absolventů magisterského studijního oboru (pětiletého, který není rozdělen na bakalářské a magisterské) domníváme se, že by mělo být postupováno stejně, ačkoliv zákon uvádí, že je potřeba absolvovat magisterský studijní obor navazující na bakalářský. Vycházíme z toho, že v současné době stále existují dva typy studia speciální pedagogiky se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie. Kdyby akreditovaný kvalifikační kurz nebyli oprávněni absolvovat studenti pětiletého magisterského studijního oboru, ale pouze dvouletého navazujícího (tak jak stanoví zákon), došlo by k absurdní situaci, kdy by zde byla skupina studentů, kteří nemohou absolvovat ani akreditovaný kvalifikační kurz, ani nemohou absolvovat specializační vzdělávání dle předchozí právní úpravy, jelikož započali studium až v roce 2019/2020. Důvodová zpráva k novele zákona č. 96/2004 Sb. přitom sama uvádí, že logoped se vzděláním dle § 43 odst. 1 písm. a) bod 2. bude muset po roce 2025 absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz. Neumožnit absolventům pětiletého magisterského studijního oboru absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz by tak bylo v rozporu se smyslem a účelem zákona č. 96/2004 Sb.
Primární podmínkou zařazení je zaměstnanecký poměr u poskytovatele zdravotních služeb v příslušném oboru v minimální výši 0,5 úvazku, dohoda s budoucím školitelem a absolvování adaptačního procesu v oboru klinické logopedie:
Metodické doporučení k realizaci a ukončení adaptačního procesu a uskutečňování doškolení po přerušení výkonu povolání zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka- odkaz
Žádost o zařazení do specializačního vzdělávání:
o nebo přímý odkaz: na rozcestník- ezp nebo na žádost
o Vyplněnou žádost zasílejte na adresu IPVZ:
Instruktorka studijního oddělení Mesršmídová Renata
Studijní oddělení, Ruská 85, 100 05, Praha
Sídlo subkatedry IPVZ: Subkatedra foniatrie, pedaudiologie a klinické logopedie IPVZ, Foniatrická klinika VFN a 1. LF UK, Žitná 24, 120 00 Praha 2. Vedoucí subkatedry: as. MUDr. Libor Černý, PhD., zástupce pro klinickou logopedii Mgr. Jaroslava Mrkvičková jaroslava.mrkvickova@vfn.cz jaroslava.mrkvickova@ipvz.cz
instruktorka Milada Mikulcová milada.mikulcova@vfn.cz
Specializační vzdělávání
Délka specializačního vzdělávání je minimálně 36 měsíců při plném pracovním úvazku. (Při částečném se jeho délka upravuje, např. u úvazku 0,5 = 72 měs., 0,6= 60 měs., 0,7= 51,4 měs., 0,75= 48 měs., 0,8= 45 měs., 0,9= 40 měs.). Úvazek nižší než 0,5 se do vzdělávání nezapočítává, dále se také nezapočítává mateřská a rodičovská dovolená či dlouhodobá pracovní neschopnost.
Specializační vzdělávání (dále SV) je rozděleno do dvou částí:
2. Atestace
Legislativa: vyhláška č. 189/2009 Sb.
- absolvování povinné praxe
- absolvování povinných stáží
- splnění požadovaných výkonů
- absolvování povinných vzdělávacích kurzů
- ověření teoretických znalostí písemným testem – hranice úspěšnosti 80% - písemný test není přímou součástí státní závěrečné zkoušky (atestace), jeho splnění je povinné absolvovat před podáním přihlášky k atestaci (platné od 1.12.2024!)
- předložení závěrečné písemné práce (3 případové studie)
- praktická část – obhajoba písemné práce
- přímá práce s pacientem s poruchou řeči, jazyka a komunikace
- teoretická část - ústní zkouška – zodpovězení losované „trojotázky“
Platnost dílčích částí atestace – testu a praktické části jsou 2 roky. Test i praktickou část lze opakovat neomezeně, teoretickou část pouze 2x, tj. 1x řádný termín + 2x opakování.
· Sídlo subkatedry IPVZ: Subkatedra foniatrie, pedaudiologie a klinické logopedie IPVZ, Žitná 24, 120 00 Praha 2. Vedoucí subkatedry: as. MUDr. Libor Černý, PhD., zástupce pro klinickou logopedii Mgr. Jaroslava Mrkvičková
Pokyny k přihlášce – ke stažení zde
Okruhy atestačních „trojotázek“ – ke stažení zde
Požadavky na závěrečnou písemnou práci – ke stažení zde – 7/24