On-line poradna

Na vaše dotazy odpovídá:


Mgr. et Mgr. Vilma Mikešová
klinická logopedka
Ambulance klinické logopedie
U Bečvy 2, Přerov 
 

Nejčastější dotazy a odpovědi

Logopedie u dětí

  • Kdy se má zahajovat logopedická péče u dětí?
  • Jak často se chodí na logopedii?
  • Synovi jsou 3 roky a mluví podle lékařky průměrně. Co mám dělat, aby se řeč dobře rozvíjela?
  • Pětiletý syn začal zadrhávat, co mám dělat?

Logopedie u dospělých

  • Jaké jsou možnosti logopedické péče o dospělé?
  • Manžel prodělal mrtvici a mluví jen s obtížemi. Můžu mu nějak pomoci?

Zajímáte se o práci logopeda?

  • Jaká je nutná kvalifikace, kdybych chtěla pracovat jako klinický logoped?
  • Kde se logopedie studuje?
  • Jaké jsou kompetence logopedické asistentky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete na stránce Často kladené dotazy.


Poradna se specializuje výhradně na logopedickou tématiku. Na nesouvisející dotazy bohužel nemůžeme odpovídat !!!


O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem


Zodpovězené dotazy

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26


Dotaz č. 2066 (20. 6. 2024)
Dobrý den,

syn 2,5 roku mluví celkem hezky, co se týče bohatosti slov.
V poslední době se zadrhává.. Há á á ásiči.. jakoby to zpíval a nemohl se z toho písmene dostat, i na "ó"..
Kdy je vhodne vyhledat logopeda? Jsou na to nějaká cvičení? Dechová, s jazykem,...?

Děkuji za odpověď

S pozdravem
K. Š.
Odpověď: Dobrý den, stává se to poměrně běžně, ale pokud tyto potíže přetrvávají pár týdnů, je dobré vše zkonzultovat s klinickým logopedem. Obecně řečeno - užitečné je rozvíjet mluvní schopnosti (například podporovat schopnost řazení slabik i slov, programování, rytmizování), zabránit vědomé i podvědomé psychické traumatizaci, zvolnit mluvní tempo celé rodiny. Můžete si pročíst i pár starších odpovědí v online poradně na toto téma a načerpat tam inspiraci. Do amatérských cvičení dechu a jazyka se nepouštějte, mohou dítě i poškodit. Nejsou to cvičení zaměřená na příčinu potíží. Konkrétní rady určené přímo vaši rodině vám může dát odborník jen na osobní konzultaci...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2064 (18. 6. 2024)
Dobrý den, dcera 3,5 roku neříká K. Máme už žádanku od paní doktorky, ale zatím jsme narazili jen na placené Logopedie. Bydlíme v Dolních Brezanech u Prahy. Nemám s nějakou klinikou zkušenost, kde by byla šance se dostat? Předem děkuji H.
Odpověď: Dobrý, den, nezbývá než prohledat na našem webu AKL "Adresář pracovišť" a obvolávat si příslušná pracoviště. Taky je možno sledovat FB AKL, kde v případě vzniku nového pracoviště (občas se takové zázraky dějí) oznamujeme volnou kapacitu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2063 (16. 6. 2024)
Dobrý den, paní doktorko. Prosím o radu a pomoc. Mám tří letého vnoučka Filípka. Stále vůbec nemluví, nyní se naučil jen ano-yes, ne-no. Od září má nastoupit do státní mateřské školky a já jako babička mám o vnuka strach, jak tam bude komunikovat. Má čtyřletou sestru Simonku, která s ním neustále komunikuje, ale vnuk nereaguje. Filípek nereaguje ani na otázku, co to je za vlak, auto. Prosím o radu, jsem zoufalá, dcera ho stále omlouvá, že je ještě malý.
Odpověď: Dobrý den, jako babička máte bohužel ztíženou pozici, protože nejste zákonným zástupcem a nemáte právo žádat vyšetření a konzultace ohledně dítěte u odborníků. Ale můžete se snažit rozvíjet komunikaci neverbálními prostředky - gesty, mimikou, u společné hry - třeba přikládáním obrázků k reálným předmětům a naopak, hodně podporovat hry s různými skládankami či rytmizaci na klíně a vůbec společné zábavy - foukání do dechových hraček, bublifuku atp., pinkání balónku atd. Pokud by se vám nedařilo ani takto rozvíjet kontakt s dítětem, nezbývá než věřit, že i pedagogové v mš budou mít snahu upozornit rodiče na odlišný vývoj a rodiče nasměrují, aby situaci co nejdříve řešili. Pokud bude kontakt s dítětem navázán alespoň v neverbální rovině, věřím, že to v mš využijí a třeba i rozvinou. Lidská komunikace není vázána jen na artikulované zvuky a slova, lze komunikovat i neverbálně a třeba i s pomocí kartiček a gest.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2061 (11. 6. 2024)
Dobry den, syn 7 mesicu dycha nosem, ale ma vetsinu dne i noci otevrenou pusu jiz od narozeni. Prosim jakym zpusobem resit a je vhodne vyhledat jako prvni klinickeho logopeda nebo napr.zajit na orl? Je potreba zadanka od pediatra nebo je mozne resit bez? Dekuji moc. Daniela J.
Odpověď: Dobrý den, nejdříve bude vhodné vyloučit či posoudit organickou příčinu při vyšetření u otorinolaryngologa či foniatra. Jelikož se nejedná o akutní onemocnění, bývá výhodnější se objednat, pokud to lékař umožňuje. Při objednávání se ujistěte, zda můžete přijít přímo, bez žádanky praktika. Mělo by to být možné. Potom bude dobré získat žádanku na vyšetření k logopedovi - tu může vystavit kterýkoli lékař, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Pak zbývá vyhledat si klinického logopeda, která se zabývá orofaciální stimulací v raném věku.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2060 (8. 6. 2024)
Dobrý den,

mám dotaz ohledně verbální dyspraxie. Dle klasifikace poruch NKS bych chtěla vědět, do kterých poruch se řadí. Osobně bych ji zařadila mezi poruchy vývoje řeči. Dělám si kurz logopedické prevence pro ZŠ. Děkuji předem za odpověď. ŠD.
Odpověď: Dobrý den, v zásadě máte pravdu, verbální dyspraxie je dle klasifikace MKN 11 vývojová porucha zvuku řeči. Spadá pod poruchy vývoje řeči a jazyka, které patří do velké skupiny neurovývojových poruch.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2059 (6. 6. 2024)
Moc prosím , vnučka 15 let zadrháva v řeči , ale hlavni problem je , že říká přeřeky , nesmysly a nedojde jí to. Třeba vejce je zelenina. děkuji S.
Odpověď: Dobrý den, pokud se jedná o čerstvou změnu a dosud byla vnučka bez potíží, obraťte se na dětského neurologa. Jestli jde o dlouhodobý problém, pak je pravděpodobné, že dívenka už byla vyšetřena někdy v minulosti psychologem či logopedem a ti by zákonnému zástupci měli poskytnout vysvětlení, proč se objevují tyto potíže a jaké jsou možnosti terapie. Pokud dívenka vyšetřena nebyla, obraťte se na klinického logopeda. Různé příčiny si žádají různé postupy. Jestliže vnuččiny obtíže pramení z vývojové dysfázie, může se jednat např. o váznoucí operaci výběru adekvátního pojmu a je vhodné to trénovat, jestli potíže pramení především z mentálního deficitu, pomůže spíše dlouhodobé upevňování s názornou podporou. Pokud potíže pramení z kolísavé koncentrace, zaměřujeme se v tréninku na ni. Tolik jen pro ilustraci, možností je mnoho.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2058 (4. 6. 2024)
Dobrý den syn (4,5let) dle vyšetření dětské psycholozky se jedná o vývojovou poruchu řeči, ve smyslu expresivní dysfazie, zatim smíšené.
Vyšetření na neurologii,foniatrii a ORL jsou bez nálezu.

Potřebovali bychom do péče klinickeho logopeda,ale nedaří se nám žádného volného sehnat .Mohla bych poprosit o radu,jak dal postupovat?.
Předem děkuji za odpověď. J.Š., Karlovarský kraj


Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď
Odpověď: Dobrý den, praxe mne naučila mnohému, mj. i tomu, že nemohu vyřešit vše na světě. Radu, která by vám hned vše vyřešila, bohužel nemám. Situace v Karlovarském kraji je neradostná, na 300 000 obyvatel tam připadá 8 logopedických úvazků. Pokud by bylo vypsáno výběrové řízeni odborem zdravotnictví KÚ KV kraje, pokud by se kvalifikovaný provozovatel zdravotnického zařízení přihlásil, byl vybrán a zdravotní pojišťovny by s ním uzavřely smlouvu, byla by situace o něco lepší. Napadá mne jen, vznést dotaz přímo na zainteresované instituce v KV kraji, zda se něco takového nechystá. Doporučím také nechat se zapsat do pořadníku u klinického logopeda, pokud jej vede nebo se obrátit na zařízení v jiném kraji. Možná vás to překvapí, ale sezení slouží hlavně k ponaučení, jak s dítětem dlouhodobě pracovat - nenahrazuje domácí cvičení, takže i sezení jednou za měsíc mohou velmi dobře plnit svůj účel.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2057 (30. 5. 2024)
Mohla bych Vás poprosit i popis základních symptomů Brocovy afázie u dospělého klienta? Prosím o návrh konkrétních podpůrných opatření a možností intervence.
Odpověď: Dobrý den, Váš dotaz je nesmírně rozsáhlý. Nelze na něj v rámci online poradny dostatečně odpovědět. Obecně se u tohoto typu afázií zaměřujeme především na obnovování verbální produkce, tvorby věty a na rozvoj porozumění a komunikace vůbec. Velmi záleží na tíži poruchy, míře postižení mozku, premorbidní úrovni, přidružených onemocněních a na mnoha dalších faktorech. Konkrétní terapeutické cíle a metody jak cvičit by mi zabraly cca 3 stránky A4, pokud by byly určeny kolegovi. Pro laiky musím spíše zdůraznit, JAK NEZAČÍNAT = vyvozovat hlásky, pracovat s abecedou, se slabikářem, spoléhat na psaní, rozvíjet levou ruku v grafomotorice. V každém případě je nutno obrátit se na klinického logopeda, protože metody, které užívá školní pedagog pracující s dětmi, mohou pacienta velmi poškodit a zabrzdit. Obnovování jazykového systému u afázie vychází z toho, co si dospělý pacient osvojil již před onemocněním a má to uloženo v dlouhodobé paměti. Nevyužívají se metody výuky a podpůrná opatření vhodná pro dětský věk.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2056 (29. 5. 2024)
Dobrý den, mohla bych se zeptat, jakou práci (spojenou s logopedií) mohu vykonávat, pokud mám bakaláře ze speciální pedagogiky a logopedie? A případně co za logopedickou činnost mohu bez dozoru vykonávat, pokud složím magisterské zkoušky, ale už ne atestaci?
Předem děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, ve zdravotnictví nemůžete pracovat bez dozoru, pokud nemáte ukončené postgraduální vzdělávání. Co se týče uplatnění v jiných resortech (školství, sociální služby), doporučím Vám obrátit se s dotazem přímo na konkrétní resorty či pracoviště, nerada bych Vás mystifikovala. Předpokládám, že po absolvování magisterského studia můžete pracovat například jako speciální pedagog se zaměřením na logopedii či jako školský logoped.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2055 (22. 5. 2024)
Dobrý den, paní magistro,

syn má 5 let, umí vyslovit T a K, ale stále si je plete, učím ho, kde slyšíš K a T, ukaž mi K a T, vytleskání, ale nic nezabírá, učím ho, kde je jazýček (nahoře, dole). Na foniatrii jsme byli, vše v pořádku.

Mohu poprosit o nějakou radu?

Moc děkuji a přeji Vám krásný den.
Odpověď: Dobrý den, přes monitor se diagnostikovat nedá, ale domnívám se, že zřejmě zkoušíte hodně věcí najednou a dítě na to není vývojově připraveno. Pokud se nedaří diferencovat hlásky k-t ve spontánní řeči, zkuste se vrátit o stupínek níže a "jen" každou hlásku zvlášť fixovat ve větách (opakováním, u obrázků, u her). A vydržte takto třeba 3-4 týdny u každé hlásky. Teprve až bude dítě suverénně opakovat věty s hláskou k (a obdobně i s t), bude vhodné přistoupit ke cvičení diferenciace hlásek. A možná už to ani nebude třeba.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2054 (22. 5. 2024)
Dobrý den,
prosím o radu. Náš Davídek v únoru oslavil 3 roky a stále téměř nemluví. Mluvené řeči pravděpodobně rozumí, reaguje. Ale pokud zkouší hovořit samostatně, slova vyslovuje špatně.
Kamión - mamión, Vlak - haky, čau-ciao, hotovo -olovo, motorka - Kukuka, akuky - univerzální slovo na různé věci.,
Celkově říká pouze asi 15 takovýchto slov. Auto, táta - tyto slova bez potíží. Je nutné už v tuto chvíli navštívit logopedii? Nechceme vývoj řeči zanedbat. Děkuji.
Hezký den
Odpověď: Dobrý den, ano, doporučuji Vám navázat spolupráci s klinickým logopedem, který vás nasměruje jak dále a co vše si pohlídat. Již není na co čekat.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2053 (21. 5. 2024)
Dobrý den, prosím je možné někde dohledat informace ohledně logopedické péče u osob se svalovým postižením (Spinální svalová atrofie, svalová dystrofie), jaká má specifika? Bohužel se mi nepovedlo najít žádné odborné a relevantní informace o této problematice. Sdružujeme tyto osoby v rámci spolku a rádi bychom jim poskytly bližší informace.
Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, u těchto onemocnění se rozvíjejí tzv. neurogenní poruchy řeči. Klinický logoped se zajímá o svalový tonus, možnosti motoriky, vyhodnocuje si též artikulační, dechové, hlasové a polykací obtíže, možnosti verbální i neverbální komunikace a na všechny tyto roviny se potom zaměřuje při terapii. Na internetu jsem našla hodně odkazů a různých vědeckých prací na tato témata. Nemocným lidem a jejich rodinám ale doporučuji navázat přímou individuální spolupráci s logopedy pracujícími na neurologických klinikách nebo klidně i v běžných ambulancích klinické logopedie a využít terapii tzv. na míru, protože průběh onemocnění může být u každého jedince jiný.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2052 (20. 5. 2024)
Dobrý den, mám 7-letého syna, který chodí od 4,5 let na logopedii. Klinicky je po "nástřihu" uzdičky pod jazykem (cca v 5 letech). Z hlásek které mu zbývají se naučit aktuálně zbývá už jen "R" (Ř u něj přišlo spontáně před 2 měsíci).
Nicméně "R" trénujeme poctivě už od února a stále se nedaří. Dle logopedky má málo posílený jazyk a při snaze o "R" s ním uhýbá na stranu. Na posílení jazyka trénujeme dva cviky. Jinak slova zkoušíme přes "TD" - stále však tyto hlásky vyslovuje hodně odděleně. Co byste nám doporučila? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, na základě toho co píšete, usuzuji, že je slabý vertikální rozkmit jazyka a neblahou roli hraje i asymetrie svalů, což vždy bývá zapeklité. Je nutno se dlouhodobě zaměřit na všestranný i cílený rozvoj artikulační motoriky, dlouhodobě posilovat vertikální provedení L (mnohočetně slabiky, říkadla), třeba se i pokoušet o prodlužování vibrace u ř. S vyvozováním r možná chvíli i vyčkávat, až bude hbitější a obratnější hrot jazyka a vůbec horní úder na dásních. Možná se vám nakonec podaří vyvodit kýžené r z vibračního ř, to se dnes odhadnout nedá. Přeji vám a hlavně synkovi hodně vytrvalosti! Jazyk sestává z mnoha svalů a svaly se nevyvinou během pár dnů. Kdo chodí do posilovny, ten ví své…
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2051 (20. 5. 2024)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se lze obrátit na logopeda s problematikou zvýšené citlivosti na některé struktury či konzistence potravin u dětí. V případě, že logoped s takovými dětmi pracuje, do jakého věku je možné tuto zvýšenou senzorickou citlivost ovlivnit? Může se v případě 4,5letého dítěte, které odmítá některé druhy potravin pro jejich strukturu, jednat o tuto citlivost, nebo je to již spíše záležitost méně důsledného výchovného vedení?
Moc děkuji,
s pozdravem
B.
Odpověď: Dobrý den, ano, můžete se na logopeda obrátit s poruchami příjmu potravin, i ve věku 4,5 let to má smysl. Hodně děti v dnešní době tím trpí a opravdu nejde o rozmazlenost. Je třeba pracovat se senzitivitou v ústech, účelně rozvíjet oromotoriku atd., pracovat komplexně v propojení s dalšími odborníky. Doporučuji vám shlédnout na FB Školu papání, abyste měla představu, co vše může zahrnovat terapie. Je to velmi zajímavé!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2050 (17. 5. 2024)
Dobrý den,
Mám 8letého syna, který koktá (už to trvá pár let). Měl období, kdy koktl jen občas (téměř vůbec) a teď má zase období, kdy koktá téměř v každé větě.
Navštěvuji s ním kvůli výslovnosti písmene Ř logopedku a ta mi řekla (i pediatrička), že pokud má období, kdy nekoktá vůbec, tak se nemusím strachovat, že to časem přejde úplně, tudíž ani neděláme žádná cvičení na koktání.
Je to prosím pravda nebo bychom měli řešit na logopedii i koktání?
Mockrát děkuji za odpověď.
Navrátilová
Odpověď: Dobrý den, obtíže v plynulosti řeči bývají kolísavé, střídají se lepší a horší období, a určitě je velmi nadějné, když už více zaznamenáváte ta lepší. Je ale vhodné podporovat plynulou řeč stále a v období zhoršení se tomu věnovat více. Nemusí jít o prvoplánová školácká cvičení, někdy až nevhodná (amatérské cvičení dechu, hlasu bez čehokoli dalšího), ale jde spíše o nenápadné podporování tvorby věty a souvislého projevu, rozvíjení schopnosti dialogu a vůbec mezilidské komunikace, sebedůvěry atd. Dost možná se o to paní logopedka snaží i při práci nad výslovností, kdy dítě má pocit, že chodí na logopedii “jen kvůli tomu ř”. Zkuste se s logopedkou domluvit na schůzce bez přítomnosti dítěte a tam se na vše vyptat, ať jako rodiče víte, jaká opatření a přístupy v domácím prostředí se od vás očekávají.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2048 (10. 5. 2024)
Dobry den, dcera necele 3 roky. Pred casem docela pekne rikala "miminko" .. ale nedavno zacala rikat "mitinko" nebo kdyz chce rict maminko rekne "matinko". Nevim jestli v tom mam vubec videt/hledat nejaky problem, pripadne jak ji pomoci to dobre vyslovit.

Rekla bych ze obecne dost povida, snazi se opakovat a ucit nova i tezsi delsi slova.

Dekuji za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, komolení slov a přehazování slabik je přirozenou součástí raného vývoje řeči. Jak přibývá slov, bývá pro mozek těžší vše ukočírovat, takže můžete nabýt i dojmu, že se řeč místy horší. Pokud chcete podpořit vývoj správným směrem, můžete po dceři “opakovat” a nenásilně jí u toho předvést žádoucí, správnou variantu - nejlépe tu kratší (“ano, mimi”, “ano, mami”). Je též dobré nechat dítě pozorovat vaše rty, jak se při hlásce m pevně semknou. V žádném případě nenuťte dcerku, aby po vás přesně opakovala. Jen ji nechejte vnímat to dobré. Věřím, že za pár dnů či týdnů se projeví zlepšení.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2047 (29. 4. 2024)
Dobrý den, syn 10 let kokta. Již pátým rokem řešíme s logopedií. Určitě mu to pomáhá, ale poslední dobou mi přijde, že už se nikam neposouva. Je pravda, že mu asi začíná puberta a stále více odmlouva, hlavně když má dělat logopedicke úkoly. Také si stěžuje, že je hodně ve stresu. Myslíte že by mu pomohly Bachovy kapky? Dekuji
Odpověď: Dobrý den, zdá se mi vhodnější zaměřit se spíše na příčiny synova stresu, na práci se stresem a na možnosti jeho mírnění nežli na řešení následků (např. vnitřního napětí). Mohlo by být užitečné navázat spolupráci s dětským psychologem či psychoterapeutem, který se těmto tématům věnuje a pokusit se synovi pomoci touto cestou. Ohledně vyjádření k Bachovým esencím Vás bohužel asi zklamu. Kliničtí logopedi nejsou kompetentní k tomu, aby hodnotili a doporučovali alternativní prostředky...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2046 (24. 4. 2024)
Dobrý den. Syn má 2 roky a 5 měsíců a říká pouze máma, táta, bum, mnam, jo, ne a par zvířecích zvuků. Moc se nesnaží opakovat, ale často nesrozumitelne brebenti u hry. Náš pediatr tvrdí že je to v pořádku a mám čekat do 3 let. Máte stejný názor? Nebo mám zajít na logopedii i bez žádanky od lékaře? Děkuji M.
Odpověď: Dobrý den, bohužel, ohledně "nemluvících dvouleťáků" nelze moc radit na dálku. Jsou děti, které opravdu nemají žádné jiné potíže než jen pozdější nástup řeči a kolem třetího roku "rozvazují" a během krátké doby se rychle dostanou na úroveň dobře mluvících vrstevníků. Ale jsou i děti, u kterých opoždění vývoje řeči (např. pokud ve 2 letech užívá méně než 50 slov) signalizuje tzv. neurovývojovou poruchu - poruchu vývoje jazyka. U těchto dětí bývá užitečný časný záchyt, časné zahájení terapie i práce s rodinou. Proto - zvlášť pokud rodič pociťuje jakoukoli obavu a nejistotu - se kloníme spíše k názoru, že je užitečné alespoň jednou dítě v raném věku vyšetřit, seznámit rodiče s úrovní vývoje, se specifiky, s možnostmi diagnostiky a terapie. A teprve po osobní konzultaci rozhodnout, zda je vhodné dítě už zařadit do pravidelné péče či jej zatím ponechat v režimu občasných kontrol - třeba po 3-6 měsících.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2045 (22. 4. 2024)
Dobrý den, dceři je 9 let. Paní logopedka nám řekla, že máme přijít, až bude POUŽÍVAT to co jí naučila. To je ř, č, tím pádem ji prý nemůže učit š a další sykavky. Když s ní cvičím umí to říct ale v běžném mluvení ji to nejde. Doporučila nám čtení. Když řeknu slovo CENA napíše SENA. Děkuji za radu, přeji hezký den.
Odpověď: Dobrý den, často nebývá těžké hlásky vyvodit, mnohem těžší je jejich automatizace ve spontánní řeči. I když dítě umí opakovat slova s vyvozenou hláskou, nelze hned čekat užití ve spontánní řeči. Je třeba novou hlásku nacvičit i na úrovni vět a vyprávění (umět opakovat či samostatně tvořit větu atp.) V této fázi je těžiště práce v rodině, paní logopedka má pravdu. Kromě jiného lze samozřejmě využít i fixaci při čtení. Abych mohla poradit přesněji, musela bych znát důvod, proč se ve věku 9 let stále potýkáte s nepřesnou artikulací. Pokud vadná výslovnost navzdory logopedické péči přetrvává i v tomto věku, je nutno vytipovat i důvody zpožděného vývoje a podle nich zpřesnit nácvik. U jednoho dítěte je třeba využít více názornosti, u jiného posilovat objem paměti, u dalších cvičit tvorbu vět či trénovat cit pro diferenciaci podobných hlásek. Pokud píšete, že dcera zaměňuje c a s, je vhodné zapojit např. sluchové a hmatové rozlišování hlásek. Když pak bude umět hlásku dobře opakovat v celé větě, pravděpodobně si ji i dobře potichu nadiktuje.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2044 (19. 4. 2024)
Dobry den, mame syna 2 roky 10 mesicu, motoricky se zda byt v poradku, ale jeste vubec nemluvi, rika jen papa a nekdy tata, jinak jen nesrozumitelna slova, treba i mnohoslabicna, ale bez jakekoli podobnosti s normalnimi slovy. Pritom se zda, ze vsemu rozumi, plni jednoduche vyzvy, ukazuje na spravne obrazky, otaci se na zavolani, vetsinou je poslusny a celkove spokojeny. Chodi do miniskolky, kde si po pocatecnich obtizich zvykl, tesi se tam, ale hraje si vetsinou sam. Ma smysl jiz v tomto veku vyhledat logopedickou peci? Dekuji predem za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, logopedická konzultace může poskytnout nezaujaté posouzení vývojové úrovně dítěte, psychickou podporu rodičům i dítěti či přinést tipy, jak s dítětem pracovat a které další odborníky vyhledat. Pokud nic z toho nepotřebujete a dítě dobře prospívá, je možno s konzultací zatím vyčkat, podle toho jak se bude dítě vyvíjet. Jestliže ale během půlroku nedojde k významnému posunu, bude dobré absolvovat konzultaci. Neznamená to automaticky, že musíte začít chodit pravidelně. Některé děti zveme jen k občasné kontrole stavu, abychom nic nepodcenili. Někdy však uvidíme něco, co rodiče nevidí a můžeme zavčas zahájit jemnou intervenci.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2043 (19. 4. 2024)
Dobrý den. Máme syna nar. v 12/2019, s mluvením a sl. zásobou nemá žádný problém, umí vyslovit všechna písmenka kromě R a Ř. Od začátku roku však začíná semtam vyslovovat "francouzské R" a ráčkovat. Syna zatím nijak neopravujeme, neupozorňujeme na to. Nejsem si však jistá, zda je to správně a zda bychom to neměli začít řešit, aby mu špatné vyslovování R nezůstalo a raději navštívit logopeda? Nebo se to může časem samo "spravit"? Děkuji za radu.
Odpověď: Dobrý den, ve věku 4,5 - 5 let už je vhodné zahájit logopedickou péči. U synka bude asi užitečné rozvíjet artikulační motoriku, zvláště pak hrot jazyka či vůbec jeho “přední polovinu”. Můžete se o to pokusit už i sami, rozvíjet pohyby jazyka - pravolevé, shora dolů a naopak, krouživé pohyby po rtech, přidat i špulení rtů apod. Pravděpodobně bude nutno zpřesnit i provedení hlásky L, která ma v češtině vertikální rozměr, jakoby “plácnutí” od horních dásní k dolním, jazyk při L nesmí jen “ležet” na spodině úst. Když dítě produkuje hrdelní RRR, většinou to znamená, že se snaží vyhovět okolí a vytvořit tuto atraktivní hlásku, ale nemá k jejímu vytvoření dostatečné svaly.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2042 (15. 4. 2024)
Mám dceru narozenou v červenci.2021 která nemluví ( řekne asi 150 slov mezi nimi je paprika, jednoduché věty jako mami bolí oko). Rozumí všemu, slyší,na vše požívá ruky. Dětská lékařka tvrdí, že se rozmluví při nástupu do školky ale nechci nic podcenit. Už nevíme jak jí rozmluvit. Mluvíme na ní, čteme pohádky, prohlížíme leporelo ale dcera nechce opakovat slova ani ukazovat co říkáme my. Jsme vážně zoufalí a to , že jsme na čekacích listinách asi 5ti logopedů moc nepomáhá. Je něco co můžeme udělat ? Děkuji za jakoukoliv radu
Odpověď: Dobrý den, předčítání souvislých textů a vybízení k opakování celých slov není tou nejvhodnější strategií k rozvoji mluvy u nemluvících dětí. Vhodnější je nabízet dostatek pohybových her a prakticky rozvíjet hmatové, sluchové, zrakové vnímaní (nabízet skládanky, stavebnice, poznávání předmětů podle hmatu, podle zvuku apod.). Nesoustředit se jen na artikulovanou řeč, ale běžnou denní komunikaci rozvíjet vícero způsoby (gesty, mimikou, zvučky či nejvýše slabikami nebo zájmeny - tam, toto…). Podnětná rodina, která dítě v raném věku nenechává trávit čas u elektroniky a nabízí klidné láskyplné prostředí si nemusí vyčítat pozdější nástup mluvy u dítěte. Často totiž hrají roli i vrozené dispozice zděděné od předků, kteří mají spíše technické než jazykové nadání nebo se sami potýkají s dyslexí, dysgrafií a pod. potížemi. Pokud pozorujete příznivý vývoj v neřečových rovinách a používání gest, je to velmi dobré znamení do budoucna.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2041 (14. 4. 2024)
Dobrý den,
dcera 2 roky a 2 měs zřejmě špatně slyší,velmi hlasitá, nyní umí vyslovit pouze jména členů rodiny a cca 10 dalších (zkomolených) slov. Zvuky vydává stále, něco vysvětluje, celý den mluví, ale je to v podstatě jen huhňání. Často co chce spíše předvede, ukáže. Poradíte mi kam se obrátit, jak postupovat, o jaký problém by se mohlo jednat? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, obraťte se prosím na lékaře - foniatra či ORL k vyloučení poruchy sluchu a morfologických či funkčních abnormalit (např. nedostatečná funkce měkkého patra, skrytý rozštěp atp.) Hlasitá mluva bývá i průvodním projevem některých neurovývojových poruch, kdy jedinec s nezralou nervovou soustavou ještě zatím nedokáže mj. přesně koordinovat práci hlasivek, bránice a vůbec nádechu, výdechu a hlasu. Objednejte se ke klinickému logopedovi k posouzení stavu. Možná bude vhodné zaměřit se na základní stimulaci obsahové i formální stránky komunikace, i když třeba ještě nebudou nutné časté pravidelné návštěvy. A nestrachujte se předem, je docela možné, že při vhodném vedení se vše postupně krásně upraví.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2040 (10. 4. 2024)
Dobrý den, dělá mi starosti, že dcera (20 měsíců) nevyslovuje hlásku M. "Namluví" toho jinak hodně, zpívá písničky, i když ji zatím není úplně rozumět. Snažíme se hodně prohlížet knížky, věci pojmenovat, dobře vyslovovat. Umí říct babi, děda, táta, auto, balón a další. Místo máma, říká papa, místo mimi pipi. Už nevím, jak ještě ji motivovat a pomoct ji naučit se i tuto hlásku. Je nějaká pomoc? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, Vaše dcerka zatím nepoužívá rezonanci nosní dutiny, vše vyfukuje ústy. Hlásku m tvoříme z velké části výdechem nosem. Zkuste pevně semknout rty, “zpívat” hhmm a takto zvykat na proudění vzduchu nosíkem. Také je vhodné rozvíjet nádechy a výdechy nosem, např. přes prodloužené čichání k vonícím předmětům (např. šampon, mýdlo) a přírodninám. Pokud by dítko vůbec nemohlo vydechnout přes nosík (na prstu přiblíženém k nosu necítíte žádný závan vzduchu) a bylo by podezření na mechanickou překážku v nose, bylo by vhodné obrátit se na lékaře ORL či foniatra. Tato varianta je ale méně pravděpodobná. Spíše se dá očekávat, že se nádechy a výdechy nosíkem postupem času více rozvinou a s ním se objeví kýžené mmmm a po nějakém čase i slabiky a slova.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2039 (9. 4. 2024)
Dobrý den, synovi jsou čerstvě tři roky a ve většině slov říká S tak, že strká jazyk mezi zuby. Jak nebo čím ho prosím podpořit, aby si tento návyk nezafixoval? Nebo to řeším příliš brzy? Děkuji za vaši odpověď.
Odpověď: Dobrý den, těžko obecně předvídat něco u dítka, které jsem nikdy neviděla. Ale snad můžeme na základě zkušeností konstatovat, že u mnoha dětí ještě může dojít ke spontánní úpravě, ačkoli se v odborné literatuře objevují na toto téma nejednoznačné názory. Pokud by se stav kolem 4 - 4,5 let stále nelepšil, bude vhodné vyhledat odbornou péči a informovat se, jak dále. Příznivý vývoj můžete zatím sami zkusit podporovat posilováním svalů jazyka, např. častým sáním přes brčko, cvičením mlaskání, podáváním nikoli kašovité ale nerozmělněné stravy, vybízející ke kousání (kousky zeleniny, brambor, masa).
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2038 (4. 4. 2024)
Dobrý den, dcera 5.5let.Mluvit začala po roce ve školce,asi ve 4 letech.Začala mi ze dne na den opakovat písmenka ,slabiky , krátké slova ve větě.Trva to měsíc . zopakuje začátek věty i 5krat.Její věta vypadá Mami ,ja ja ja ja ja by bych chtěla jít ve ven. Některé věty jsou plynulé jiné opakuje a mluví nahlas když mi neco vypráví .Na logo nás objednali na konec dubna .Může to být pořád vývojové ?Vůbec si to neuvědomuje.Ptala jsem se jí ,jestli se ji špatně mluví a říkala,že ne.Neupozorňuji a nechávám tak.Jak dlouho to muže trvat?
Odpověď: Dobrý den, ano, může to souviset s vývojem mozku a řeči a je velká naděje, že se vše časem pěkně upraví. Ve vašem případě považuji za nutné spolupracovat s klinickým logopedem. Je důležitý jednak správný přístup, jednak podpora jazykového vývoje, jednak diferenciální rozvaha, zda se jedná o součást širších neurovývojových poruch. Nejedná se o něco, co by vás mělo vyděsit, jen o poctivou diagnostiku, která pomůže v další zacílené terapii, ať vám dívenka rozkvete. Dobu potřebnou k nápravě si netroufám odhadnout, může jít o týdny i měsíce, u někoho se potíže znovu vracejí při zátěži, například při zahájení školní docházky.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2037 (18. 3. 2024)
Přeji dobrý den, mám 13-letou dceru, je velmi empatická a miluje děti. Chtěla by pomáhat dětem - učit je správně mluvit. Vím, že je nutno vystudovat VŠ v Olomouci, ale jakou SŠ nejlépe absolvovat ? Gymnázium nebo nějaký pedagogický směr? Děkuji moc a přeji hezký den. Ing. xyxyxy.
Odpověď: Dobrý den paní inženýrko, k přijetí na VŠ je nutno mít maturitu ze SŠ, ale typ není blíže specifikován. Takže záleží jen na preferencích dcery, jak to především ona cítí. Pokud miluje práci s dětmi, může být pro ni volba pedagogické školy dobrou volbou. Jen přidám doplňující informaci, že během VŠ i postgraduálního studia logopedie se student seznámí s mnoha různými specializacemi a možná nakonec zvolí fascinující práci s dospělými po mozkových úrazech a po cévních příhodách, či s pacienty potýkajícími se s poruchami polykání a příjmu potravy. Může se věnovat stimulaci nedonošených novorozenců ale též péči o hlasové profesionály, může asistovat u neurochirurgických operací mozku nebo se věnovat pacientům na rekondičních pobytech po odstranění hrtanu a mnohým jiným. Samozřejmě může pracovat s dětmi různého věku s rozmanitými potížemi. To vše přinese čas. Pokud si dcera vyzkouší obor klinické logopedie, jistě si pak vybere, co ji bude nejvíce naplňovat. Není to jen o tom "učit děti správně mluvit" a to je na našem oboru to krásné.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2035 (14. 3. 2024)
Dobrý den. Synovi jsou 2 roky a 3 měsíce. Není to tak dlouho co začal vyslovovat nějaká slova. Slova ale vyslovuje jinak nez ostatní děti. Třeba “Táta - káka, auto- ako, domu - gomu, tady je - Kaji je, co to je - o ko je. Zjistila jsem, že nepoužívá jazyk a slova přes jazyk mu nejdou. Proto je buď vypustí a nebo nahradí. Snažíme se učit výslovnost pomoci hrou, ale nechce mi koukat na pusu a nutit ho nemohu protože se zasekne a nehnu sním. Když něčemu nerozumím, tak se pak snaží to ukázat.
Odpověď: Dobrý den, jak asi víte, v tomto věku je dobré soustředit se především na obsahovou stránku - rozvoj pojmů a vět. Je skvělé, že k dorozumění využíváte i mimoverbální komunikaci - gesta, mimiku atp. Pokud jde o výslovnost - u syna se zřejmě jedná o posun artikulační báze dozadu. Místo přední části jazyka a jeho hrotu využívá zadní část jazyka. Může to být dáno například zvýšeným napětím jazyka a nerozvinutými artikulačními svaly. Proto je vhodné zkoušet více zapojovat přední část jazyka a jeho hrot. Jak na to? Nejlépe hravou formou - například vylizováním talířů namazaných tím, co dítěti chutná (a co vy dovolíte). Může to být jogurt, kaše, občas i Nutella, kečup atp. Můžete uspořádat soutěž, kdo vydrží déle držet křupku za horními zuby nebo můžete natřít horní i dolní ret marmeládou a nechat je olizovat jako stěrače. Je možno jezdit jazykem po slané tyčince, po dřívku z nanuka, zatímco jej budete držet těsně před ústy. Další obměny věřím že vymyslíte sami. Pokud se ani ve 3 letech nezadaří užívat hrot jazyka, bude vhodná konzultace s logopedem, aby zhodnotil vše komplexně včetně artikulačních svalů. Věkový limit jen odhaduji, protože jsem dítě neviděla osobně. Jestli se vám nezdá celkový motorický vývoj, je vhodné objednat se k dětskému neurologovi i dříve.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2034 (13. 3. 2024)
Dobrý den, 2,5 letá dcera mé kamarádky mluvila hezky ve větách, šlo ji dobře rozumět. Poslední dobou ovšem mám problém ji porozumět, používá nadále věty, nicméně slova jsou už nesrozumitelná. Takže se mi obtížně s ní dorozumívá, na základě situace jsem schopna odhadnout co asi říká. Holčička byla teď často nemocná, kašel a rýma. V rodině nedošlo k žádné změně, prostředí je stabilní. Holčička ostatním rozumí. Jaká je správná reakce? Navštívit dětského doktora? Děkuji. E. N.
Odpověď: Dobrý den, domnívám se, že i přes dobrou vůli bývá nejlepší ponechat starost o dítě jeho rodičům a nevměšovat se do rodiny. Nikdo zvenčí rodiny o ní nikdy neví vše. Radit přátelům, co mají dělat se svým dítětem a dokonce hodnotit správnost reakcí je velmi ošidné. Můžete ranit rodiče i dítě, rozhodit vazby v rodině. Nástin situace, tak jak jste ji poskládala, se spíše podobá častým otázkám novinářů a bloggerů sbírajícím podklady pro osvětu. Tady mohu poradit, že rada "jestliže bylo dítě často nemocné a zhoršila se mu řeč až k nesrozumitelnosti, navštivte lékaře” zní až příliš prvoplánově a zodpovědným rodičům asi nic nového nepřinese. Zřejmě už v kontaktu s pediatrem jsou… Samozřejmě je to ale správná reakce! Vyčerpaným rodičům v této fázi nejvíce pomůžete nabídkou praktické pomoci, třeba uvařením obědů, pomocí s úklidem, aby měli silu sami si vše srovnat v hlavě.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2033 (13. 3. 2024)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tipy. Syn 2,5r. Komunikuje gesty- o vše si řekne, ukáže, napodobí, vydá citoslovce (např.. chce něco zvednout a je to těžké), ukáže v knize/v tv a spojí s další “indicií”. Vypráví i příběhy, co se stalo, co je v knize. Dělá mnoho zvuků zvířat, dopr. prostř., citosl. vyjadřuje běžné věci- voda, spánek, …Z
Slova jen máma, ňam ňam a pá. Dle neurologie, kde byl ve 2 letech byl jinde hodně napřed a vlastně ještě mluvit “nemohl”, ze sledování vyřazen (byl sledován z jiného důvodu). Moc děkuji
Odpověď: Dobrý den, děkuji vám za důvěru, pokud jste si ale nevybrali nějaké rady a tipy k rozvoji řeči u "málo mluvících dvouleťáků", které byly již mnohokrát uveřejněny v mnoha dotazech níže, doporučím vám objednat se ke klinickému logopedovi. Univerzální tipy nemusí fungovat vždy na všechny stejně. Vývoj jazyka je vhodné podporovat též individuálním způsobem a to dle potřeb konkrétního dítěte. To s vámi může probrat odborník až po skutečném zhodnocení vývojových potřeb vašeho dítěte. Logopedické působení v tomto věku vypadá zvenčí jako hra a zábava, přeji vám, ať si to spolu užijete!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2032 (7. 3. 2024)
Dobry den,mam 4leteho syna s centralni hypotonii. Jeste nemluvi. Tez ma kratsi spojnici mezi hemisferami v mozku. Chtela jsem se zeptat,zda byste mne nedoporucila zde z asociace nejakeho dobreho klnickeho logopeda,ktery se zabyva detmi s hypotonii. Jsme ze Skvorce Praha vychod. Moc dekuji Andraskova
Odpověď: Dobrý den, velmi lituji, ale v online poradně nedoporučujeme konkrétní odborníky, protože neznám kritérium, na základě kterého vybrat, kdo je dobrý a kdo je špatný. Doporučím vám poptat se na osobní zkušenost ostatních rodičů, s kterými se jistě setkáváte v léčebných zařízeních a nebo si vyhledat na našem webu v Adresáři pracovišť Vaši oblast a dle webových stránek si zjistit podrobnosti o pracovišti - třeba na co se specializují. Zřejmě budete potřebovat odborníka, který pracuje s prvky orofaciální stimulace či terapie orální pozice či Bobath terapie a zabývá se dětmi s dětskou mozkovou obrnou. Takových kolegů je v AKL mnoho - kurzy a školení na tato témata každoročně absolvují desítky zájemců.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2031 (6. 3. 2024)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jak je to s péčí o dítě, které pochází z bilingvilniho prostředí (matka mluví vietnamsky,otec je čech). Dítě mluví velmi dobre vietnamsky, česky rozumí, mluví ve velmi jednoduchých větách s disgramatismy (špatně skloňuje, časuje, stavba věty není správná). Dítě je předškolák.Je vhodný odklad? Jaký vliv může mít tento stav na úspěšnost ve škole a školní práci?Jak byste doporučila postupovat? Moc děkuji Charfreitag
Odpověď: Dobrý den, doporučila bych vyšetření v Pedagogicko psychologické poradně či v SPC, protože na úspěšné zaškolení má vliv jednak celkové nadání - kromě jazykových schopností i opticko-prostorové schopnosti, jednak dílčí deficity (např. oslabená akustická analýza slov nebo optické vnímání písmen), a též sociální a emoční zralost, či ztotožnění dítěte s rolí žáka. Vše je nutno posoudit komplexně. Pokud je problém opravdu jen v neovládnutí českého jazyka, doporučila bych zintenzivnit kontakt s českým jazykem, ať už s česky mluvící rodinou nebo s "hlídací babičkou". Pokud však mělo dítě dostatečnou možnost k ovládnutí jazyka (otec na něj běžně hovoří česky, dítě dochází do mateřské školy), doporučila bych obrátit se na klinického logopeda k posouzení vývoje jazykových schopností. Je vhodné s sebou přinést výsledky z vyšetření v PPP či SPC. Logopedi se nezabývají výukou českého jazyka u dvojjazyčných dětí, ale pokud má dítě dílčí deficity (např. oslabení akustické analýzy, verbální paměti, verbální praxe aj.) a v důsledku toho má obtíže při osvojování jazyka, potom je na místě i terapie u logopeda.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2030 (5. 3. 2024)
Dobrý den,
chtěla bych vás požádat o radu.Pokud cizinec hovořící česky, má samozřejmě přízvuk, je bráno jako logopedická vada?
Jelikož vstupní předpoklad pro přijetí do kurzu, který chce vykonat , je bez logopedických vad.
Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, pro přijetí ke vzdělávání k určitým povoláním je obecně nutno splnit požadavek, aby řečové a jazykové funkce jednak v rovině obsahové (např. slovní zásoba, užití gramatických pravidel, tvorba textu, mluvní pohotovost aj.), jednak v rovině formální (tempo, plynulost, dynamika, prozodie, artikulace, tvorba hlasu aj.) vyhovovaly normě českého jazyka. Formulace “bez logopedických vad” tento požadavek vyjadřuje velmi zjednodušeně, ale předpokládám, že byla myšlena právě tak, jak je uvedeno výše - je nutno vyhovět normě českého jazyka, tedy mít i adekvátní přízvuk a melodii řeči.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2029 (2. 3. 2024)
Dobrý den, mám dotaz ohledně kvalifikace klinického logopeda. Studuji pětiletý magisterský obor Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a speciální pedagogika. Státnicovat budu z logopedie a surdopedie. Na počátku studia byla garantována možnost stát se klinickými logopedy. Nyní bylo sděleno, že SZZ z logopedie a surdopedie nestačí, jelikož je obor pětiletý bez bakalářského titulu. Je/bude
prosím v našem případě nějaká možnost, jak pokračovat ve vzdělání na klinického logopeda? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, pokud Vám někdo něco garantoval, měl by Vás i nadále vést na cestě k vysněnému povolání a poradit, jak dále. Já Vám mohu pouze doporučit, abyste se obrátila s dotazem ohledně možnosti zařazení do postgraduálního specializačního studia přímo na kompetentní orgán - Institut postgraduálního vzdělávaní ve zdravotnictví v Praze (viz též www.ipvz.cz). V současné době zatím ještě běží tzv. přechodné období, kdy jsou uznávány výjimky z nastavených podmínek. Přeji Vám, ať se se všemi nástrahami úspěšně popasujete!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2028 (1. 3. 2024)
Dobrý den, dceři teď jsou dva roky, ale skoro nic nemluví. Umí jen máma, babi, děda, jen když chce jinak to nezopakuje a zvířátka říká jen pes, čiči, bu, pipi, knížky ji nebaví a nechce ukazovat na zvířátka. Mám už to nějak řešit teď? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, pokud dítě ve dvou letech užívá méně než 50 pojmů, může se jednat o vývojovou poruchu jazyka. U malého procenta dětí se stav kolem třetího roku ještě podstatně upraví a dítě překvapí překotným rozvojem. Dlouholeté výzkumy ale ukazují spíše na to, že se s velkou pravděpodobností jedná o raný projev neurovývojové poruchy. Pro ni je příznačné, že vývoj jazyka probíhá pomaleji a s určitými odchylkami - např. s obtížemi při osvojování slovní zásoby a gramatiky. Pokud pociťujete bezradnost a nejistotu, obraťte se prosím na klinického logopeda, abyste s ním probrali, jak dítě rozvíjet a jak postupovat dále. U některých dětí v tomto věku doporučujeme odborná vyšetření, u jiných provádíme zatím jen občasné kontroly a monitorujeme jejich vývoj.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2027 (1. 3. 2024)
Dobrý den, mám jedenáctiletého syna, který má velké problémy s mluvením. Občas mluví naprosto v pořádku, ale obvykle má s mluvením potíže, konkrétně má problém vyslovit některé písmena ve slovech většinou začáteční. Například když chce říct slovo roztomilý tak řekne RRRRRRRRRostomilý. Jsou to i jiné písmena které mu dělají potíže jako H nebo ch. Prosím můžete mi pomoct o jakou vadu se jedná? Prosím také o doporučení kliniky kde bychom mohli synovi pomoct. Děkuji. Natalia Doucha
Odpověď: Dobrý den, může se jednat o zadrhávání v řeči (balbuties). Poruchy plynulosti mohou mít různou podobu, protahování první hlásky k nim často patří. Přesnější informace vám dá každý klinický logoped, ale až po osobním posouzení stavu dítěte. Při osobní konzultaci jistě obdržíte i konkrétní tipy, jak dále nebo na koho se obrátit. U tak velkého dítěte je nutno zvážit mnoho aspektů, potíže už mohou být hodně fixované a významně ovlivnit i psychický rozvoj dítěte. Je nutno pracovat komplexně.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2026 (27. 2. 2024)
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Synovi budou na konci července 3 roky. Teď poslední měsíc začal zadrhávat. Vždy to převažuje na začátku slova a dlouho mu trvá než dokáže slovo vyslovit. Před tím mluvil úplně normálně.
Moc děkuji za radu jak k tomu přistupovat
Stránská
Odpověď: Dobrý den, možná se jedná o vývojovou neplynulost, kdy mozek ještě není dostatečně zralý programovat, řadit slova či slabiky za sebe. V této vývojové fázi, kdy formální dovednosti pokulhávají za obsahovou stránkou řeči, se snažíme jednak rozvíjet mluvní dovednosti - například tvořit slovesa a skládat celé věty, rytmizovat a rozvíjet jednoduché melodicko-intonační schopnosti, jednak citlivě podporovat mluvní sebevědomí a psychickou pohodu. Všímáme si spíše toho, co chce dítě sdělit, než toho, jak se mu to podaří. Na formální stránku nijak neupozorňujeme, ponecháváme dítěti dostatek času na jeho vyjádření, často se musíme obrnit velkou trpělivostí. Pokud se mluva během pár týdnů nezklidní, je vhodná konzultace s klinickým logopedem. Vzhledem k tomu, že objednací termíny mohou být delší, doporučuji objednat se již nyní. V případě úpravy se jistě ze sezení odpovědně a včas odhlásíte.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2025 (22. 2. 2024)
Dobrý den, zajímá mě, zda je možné pokračovat ve specializační přípravě klinické logopedie po absolvování jedné z těchto univerzit:
1) Ostravská univerzita
2) Slezská univerzita
3) Univerzita Jana Evangelisty Purkyně.
Všechny výše uvedené vysoké školy nabízí možnost SZZ z předmětů logopedie i surdopedie.
Navazující magisterské studium bych ráda absolvovala na Muni či UK. Případně i na Slezské univerzitě. (Opět SZZ z logopedie i surdopedie).
Je možné následně pokračovat ve specializační přípravě klinické logopedie?
Mockrát děkuji
Odpověď: Dobrý den, obecnou podmínku - speciálně pedagogické či logopedické studijní programy (Bc. i Mgr.) zakončené SZZ z logopedie a surdopedie zřejmě splňujete, ale doporučím Vám obracet se s dotazy ohledně uznávání kvalifikace a zařazení do specializačního studia přímo na kompetentní orgán - Institut postgraduálního vzdělávaní ve zdravotnictví v Praze (viz též www.ipvz.cz).
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2024 (22. 2. 2024)
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak se dá řešit u syna (v dubnu mu budou 3 roky) vyslovování J. Místo J používá ve slovech L. Pokuj je J na konci slova, vyslovuje ho správně (např. hádej). Mám se obrátit na klinického logopeda nebo to zvládneme sami? Děkuji za radu.
Odpověď: Dobrý den, pokud je obsahová stránka řeči rozvinuta přiměřeně věku, tzn. dítě tvoří konkrétní pojmy i jednoduché věty, ještě bych s odbornou pomocí vyčkala. V příjemné a klidné atmosféře je vhodné dítěti tu správnou variantu nenásilně předvést a vlastně nenápadně opravit jeho produkci (“ano, jíme”, “ano, jede, jede, až tam dojede”), ale k opakování ho nenutit. Věřím, že může jít jen o běžné vývojové stádium a dítku je třeba ponechat čas a prostor na chyby a zkoušení správných variant.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2023 (20. 2. 2024)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte nějakou radu jak dítě naučit K místo toho říká T. Jsou ji 4roky a jelikož u nás jsou logipedicke ordinace úplně naplněné a čekací doba je delší jak rok, prosím o radu. Děkuji
Odpověď: Dobrý den, internet je plný návodů, jak lehce stlačit hrot jazyka dolů a snažit se vyslovovat třeba slabiky ta te to nebo dokonce ka ke ko. Já se zdráhám něco takového radit na dálku, když netuším příčinu, proč dítko hlásku k netvoří. Má slabší sluchové rozlišování nebo slabší cit v jazyku či v ústech? Nebo je přecitlivělé na dotyky v oblasti měkkého patra? Toto i mnohé jiné aspekty si u dítěte vždy otipuju, než zvolím adekvátní metodu. Někdy stačí jen 2 návštěvy, jindy je to zapeklité a nepomáhají ani pozice vleže atp. a hlásky k/g se vyvodí až jako poslední ze všech.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2022 (16. 2. 2024)
Logopedie u dospělých - 75 let parkinsonik. Jaké jsou možnosti přes pojišťovny?
Odpověď: V podstatě dvě - jednak ambulantní forma péče, kdy pacient dochází v předem sjednaných termínech a doma mezitím pracuje dle návodu, jednak hospitalizační forma, kdy pacient absolvuje rehabilitační či rekondiční pobyty např. v lázních či rehabilitačních zařízeních, kde terapie klinického logopeda je jednou ze součástí komplexního rehabilitačního programu. Obě možnosti lze kombinovat.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2021 (15. 2. 2024)
Dobrý deň, sestra je po mozgovej príhode a má postihnutú pravú časť tela a centrum reči. Existuje v ostrave logoped, ktorý chodí cvičiť s pacientom reč aj k nemu domov ? Keď nieje možnosť presunu pacienta do logop.ambulancie ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpověď: Dobrý den, prosím vyhledejte si na našem webu v části Pro veřejnost v Adresáři pracovišť ostravská pracoviště a obvolejte je přímo. Nemohu mluvit za ně, nevím jaké mají konkrétní možnosti. Obecně pokud je pacient ležící, poskytují někteří logopedi návštěvní službu - zvláště ti, kteří nemají bezbariérový vchod. Pokud má pracoviště bezbariérový přístup a pacient je schopen převozu, není nutno to vzdávat, je vhodné zvážit možnost dopravy sanitkou (buď na žádanku či jako samoplátce) nebo využít taxi pro handicapované apod. služby.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2020 (14. 2. 2024)
Dobrý den,
pokud má dítě problémy s řečí, mám mít doporučení ze školky? Mám nejprve navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu nebo se můžu zrovna objednat k logopedovi? Děkuji za Vaši odpověď

Zuzana Šoustková
Odpověď: Dobrý den, k čerpání péče u klinického logopeda potřebujete žádanku od lékaře. Potom může být péče hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Podmínkou též je, aby Vámi vybraný klinický logoped měl se zdravotními pojišťovnami uzavřené smlouvy o poskytování zdravotní péče. Kliničtí logopedi (to jsou ti, co mají postgraduální vzdělání ve zdravotnictví zakončeno atestační zkouškou na IPVZ pod MZČR), kteří nemají uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami, mohou pracovat na přímou platbu a k zahájení péče není třeba mít ani žádanku od lékaře. Pokud dodáte zprávy ze školských zařízení, může to přispět ke komplexnímu pohledu na dítě, ale k zahájení péče nic takového není povinné. Zprávy ze školských zařízení nenahradí žádanku.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2019 (13. 2. 2024)
Dobrý den,studuji NMgr. Spec. pedagogiku-Logopedie, surdopedie na Ostravské univerzitě se SZZ z logopedie,surdopedie.Zde jsem také absolvovala Bc. program Speciální pedagogika zakončený SZZ z logopedie. Je s tímto vzděláním možné přihlásit se do kurzu Logoped ve zdravotnictví? Vyučující nás informovala, že nyní by to mělo být možné díky zákonu 96/2004 Sb.–§58. Mohu se po dokončení Mgr. studia přihlásit do kurzu, nebo je nutné opětovné studium Bc. programu (nyní na OU již v Bc. programu je SZZ ze surdopedie)?
Předem děkuji, Markéta Silná.
Odpověď: Dobrý den, obecně platí, že do navazujícího magisterského studia logopedie jsou t.č. přijímáni studenti bakalářského studia se SZZ z logopedie i surdopedie. Doporučím Vám obrátit se s Vaším dotazem na Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, kde jsou kompetentní rozhodovat v záležitostech postgraduálního vzdělávání v oboru klinické logopedie.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2018 (13. 2. 2024)
Dobrý den, doučuji romského chlapce ve 2.třídě ( čtení na úrovni cca 2.pololetí 1.třídy) a všimla jsem si mimo jiné, že neumí vyslovit hlásky j a m za sebou, tedy neumí přečíst slova jako jméno, jmelí...jakým způsobem mu mohu pomoci?
Děkuji.
Eva Husová
Odpověď: Dobrý den, hoch může mít potíže s řazením elementů za sebe, s programováním slov. Zkusila bych slovo nejdříve rozdělit na elementy (j-me-lí) a ve velmi klidném tempu pak nacvičovat hlasitou produkci s dostatečnou časovou rezervou, aby měl čas přepojit se z jednoho elementu na druhý. Též bych zkusila skládat potřebná slova z kartiček (j, mé, no) a každý element vyslovovat zvlášť. Je třeba hodně trpělivosti a pár dnů vyčlenit jen na osvojování krátké kombinace j+mé. Tak dlouho vyslovovat odděleně, až bude hoch schopen za pár dnů sám vše propojit. Též bude vhodné trénovat analýzu a syntézu jakýchkoli slov - vyjmenovávat hlásky ve slově, skládat slova ze slabik či z hlásek.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2017 (12. 2. 2024)
Dobrý den
Hledám logopeda pro svého 12letého syna ( (VZP). Nemohla byste pořadit, jestli může se zapsat k Vam nebo ne. Má problem s [ š/ž , r/ř)
Děkuju a preju hezkého dne
O.V.
Odpověď: Dobrý den, hledejte prosím logopeda ve své spádové oblasti. Já přes online poradnu nové klienty nenabírám, vyhodnocuji to jako neetické.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2016 (4. 2. 2024)
Dobrý den,
Můj syn (2 roky) zatím ještě nemluví. Žijeme v Německu. Říká: máma, Mama, Opa, ja, ně. Jogurtu: ťaťa. Kdy začínají tyto děti mluvit? Jak vývoj řeči podporovat? Mluvím na syna česky, když jsme spolu sami. V přítomnosti Němce mluvím německy. Bylo to z nátlaku manžela, cítí se vyčleněný, když se synem hovořím česky a on ničemu nerozumí. Mohu tento přístup ještě změnit, pokud by bylo potřeba, když už jsou synovi 2 roky. Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, bilingvismus zpravidla nebývá fatální brzdou rozvoje mluvy. Ze zkušenosti víme, že sourozenci z jedné bilingvní rodiny si mohou osvojovat jazyky zcela rozdílným tempem a způsobem. U vašeho syna se může jednat o opoždění vývoje řeči (nejpozději kolem třetího roku spontánně odeznívá), které by se objevilo i kdyby hoch vyrůstal s rodiči se stejným jazykem. A naopak opožděný nástup řeči může být jen jedním příznakem něčeho komplexnějšího, proto je vždy nutno posoudit vývoj celkově. Čili možností a kombinací, o čem uvažovat u Vašeho syna, a jak k němu přistupovat, je mnoho. Pro konkrétní odpověď bych musela Vašeho synka vidět osobně. Zkuste prosím kouknout do starších odpovědí k načerpání inspirace jak vývoj řeči stimulovat, případně se obraťte na logopeda v Německu či v ČR. Pokud dítě ve 2 letech užívá méně než 50 pojmů, každý logoped velmi zpozorní. Samotný princip, že Vy budete mluvit na syna jen v ČJ a otec jen v NJ či oba v NJ asi nic zásadního nevyřeší.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2015 (1. 2. 2024)
Dobrý den, syn 3 roky a 2 měsíce. Nemluví souvislé věty, jen jednotlivá slova typu máma, taťka, mnam, papá, citoslovce zvládá všechny atd. Opakovat po mě nechce, čteme si a poslouchá, ukazuje obrázky. Snažíme se s ním mluvit hodně. Jsme objednání k logopedce na duben (objednavali jsme se na podzim). Je nějaká možnost jak s ním do první návštěvy doma rozvíjet řeč? Mockrát děkuju za vaši odpověď.
Odpověď: Dobrý den, je vhodné se spíše zaměřit na rozvoj neverbálních dovedností - stále rozvíjet zrakové, sluchové, prostorové vnímání (vše u hry, třeba se stavebnicí), rytmické cítění (využíváme třeba xylofon, ozvučné tyčinky nebo prostě ruce), rozvoj komunikace různými způsoby (gesty, mimikou), je nutno opravdu hodně rozvíjet motoriku (skákat panáka, lozit po žebřících), ve verbální rovině je možno rozvíjet hravou formou opakování slabik se spontánně vyvozenými souhláskami (balón skáče: “baba, bebe, bibi”). Je ale ošemetné takto radit, protože o úspěchu mnohdy rozhodují nepatrné detaily, které není možno cestou online poradny předat. Ze své zkušenosti vím, že různí lidé užívají různou dynamiku, melodii a tempo řeči, poskytují různou zpětnou vazbu, projevují různou míru povzbuzení a spontaneity. Někteří třeba zbytečně dbají na přiliš vědomé výkony a přitom při odvedení pozornosti se u některých jedinců výkon zlepšuje. Je skvělé, že termín Vaší návštěvy u logopeda se blíží, takže budete moci brzy vše probrat osobně, opravdu je to důležité. Univerzální rady mnoha dnešních proroků, kteří působí např. na sociálních sítích, v sobě skrývají mnoho záludností.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2014 (1. 2. 2024)
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, kde bych dohledala nějaký seznam logopedů pro autisty. Čekali jsme téměř půl roku na objednání k paní logopedičce ve Zlíně a než nás vůbec vzala, tak přišla zpráva, že končí a já nevím, kde teď hledat jinou a opravdu nám to hoří. Syn bude mít v dubnu sedum, téměř nemluví a stále se mu nikdo nevěnuje. Hledáme v okolí Zlína a Vsetína, pokuď by jste mi mohla poradit, tak budu velmi ráda, děkuji.
Odpověď: Dobrý den, zatím jsme netvořili seznamy logopedů, kteří se více věnují určité diagnóze, protože každý klinický logoped by měl být schopen poskytovat intervence v celém spektru diagnóz. Pravdou je, že výrazně narůstá množství, pestrost i závažnost jednotlivých diagnóz a určitá specializace do budoucna není vyloučena. Co ale nyní ve vašem případě? Je nutno se ptát, zda jste v raném věku přesně informovali pediatra, vyplnili u něj v 1,5 roce dotazník k záchytu autistických potíží, protože péči je nutno zahájit hned v raném věku! Teď můžete, protože situace je naléhavá, zkusit kontaktovat C.T.A. (Centrum Terapie Autismu v Praze, jejich terapie je do 3 let hrazena ze zdrav. pojištění a později samoplátci), kontaktovat SPC pro vadně mluvící ve vašem regionu či si vyhledat v Adresáři pracovišť na našem webu (v sekci Pro veřejnost) klinické logopedy v regionu nebo najít spolky, které se věnují autistům a využít i zkušenosti ostatních rodičů.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2013 (31. 1. 2024)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - Syn, téměř čtyři roky má potíže s výslovností hlásky CH. Místo ní říká něco podobného hlásce S nebo Š. Přitom vývoj jeho řeči byl odpovídající věku. Naučil se brzy mluvit, ma docela velikou slovní zásobu apod. Máme ještě počkat nebo vyhledat odborníka? Popřípadě jak mohu k lepší výslovnosti hlásky pomoci? Děkujeme za radu.
Odpověď: Dobrý den, určitě bude záležet i na tom, jak se synovi daří i ostatní hlásky, vývoj artikulace je nutno posoudit celkově. Pokud je artikulace zasažena mnohočetně, tak kolem 4. roku už bude určitě vhodná osobní konzultace, abyste probrali metody podporujíci celkový vývoj artikulace správným směrem. Možná bude vhodné posilovat kořen jazyka, např. provádět různá oromotorická cvičení s protitlaky, možná bude vhodné cvičit sluchové vnímání a diferenciaci různých hlásek nebo naučit se výdechy přes kořen jazyka. Možností je více. Cvičení pak bude vhodné průběžně zkoušet i doma, určitě to nebude o tom, pojmenovávat obrázky s CH či omílat říkadla s CH.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2012 (31. 1. 2024)
Dobrý den,
syn(34) má od střední školy obtíže s vyjadřováním (nemůže se vymáčknout). Jeho potíže se s věkem zhoršují, kvůli tomu má i potíže s hledáním vhodného zaměstnání. I když má vysokoškolské vzdělání , pracuje v současné době manuálně .
Můžu mu nějak pomoci?
Děkuji xyxyxy
Odpověď: Dobrý den, musí mít zájem především váš syn. Pokud bude odhodlán na sobě pracovat, mohla by mu pomoci psychoterapie a zřejmě i logopedická intervence. Nevím, jak mám přesně chápat synovy obtíže s vyjadřováním, zda se jedná o nízkou mluvní pohotovost, příp. potíže s plynulostí projevu, či zda se jedná o neurogenní poruchu nebo reziduální stádia neurovývojové poruchy - třeba vývojové dysfázie. Možností a kombinací je mnoho, podle nich by se odvíjela terapie, kompenzační mechanismy a strategie. Ale to vše až po zhodnocení stavu některým zdravotníkem - logopedem, psychologem, možná i neurologem atp. Vy jako matka můžete pomoci psychickou podporou, motivací nic nevzdávat a zároveň bezvýhradným přijetím svého syna takového, jaký je a respektováním jeho rozhodnutí jít svou životní cestou.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2011 (29. 1. 2024)
Dobrý den, dceři jsou 3 roky a 4 měsíce. Už delší dobu sledujeme, že má problém s vyjádřením. Začala se zadrhávat. Při hraní mluví plynule, ale jakmile nám chce něco sdělit trvá jí to déle, než vysloví vůbec první slovo. Konzultovali jsme to s dětskou doktorkou, která nevidí nějaký velký problém. Prý má bohatou slovní zásobu, a trvá ji déle než to centrum řeči zpracuje. Prý na logopedii má ještě čas, přesto nás to znepokojuje a neradi bychom něco zanedbali. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, dle posouzení Vaší lékařky může jít o vývojovou neplynulost, kdy léčbou je jednak rozvoj jazykových schopností a řečových dovedností, jednak adekvátní působení (i v nevědomé rovině) na psychiku dítěte. Jsem toho názoru, že pár osobních konzultací s odborníkem přispěje k pozitivním nevědomým i vědomým změnám u rodičů i dítěte a k posunutí vývoje správným směrem. V odborné literatuře opakovaně zaznívá poučka, že pokud potíže s plynulostí přetrvávají u dítěte více než 2-3 měsíce, je vhodné obrátit se na logopeda. Vlastně i vy sami jste se přesvědčili, že bohatá slovní zásoba není zárukou plynulé mluvy a že je nutno komunikační dovednosti dítěte rozvíjet i jinými způsoby. (Doporučuji si přečíst i starší odpovědi v online poradně na toto téma, třeba tam najdete další inspiraci.)
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2009 (25. 1. 2024)
Dobrý den, syn 2,5 let nemluví, řekne, baba, tata, zvuky zvířat neřekne většinu dne hlavně křičí. Chodit začal v 17 ti měsících, jí velmi málo jídel, celkově nemá rád změny, test na autismus v roce a pul nám vyšel negativní. Máme se nejdříve objednat k nějakému jinému odborníkovi a pak jít až na klinickou logopedii nebo jake jsou prosim v tomhle postupy? Moc děkuji
Odpověď: Dobrý den, bylo by dobré situaci probrat s pediatrem, ten vás asi nasměruje nejdříve ke klinickému psychologovi či k dětskému psychiatrovi, klin. logopedovi, dětskému neurologovi, foniatrovi. Z mého pohledu bude vhodné absolvovat vyšetření prostě v tom sledu, jak se vám podaří získat termíny. Pro úplnost ještě uvedu, že při léčení poruch příjmu a zpracování potravy u dětí je často nutná týmová koordinovaná spolupráce více odborníků, např. lékařů, klin. logopedů, ergoterapeutů, nutričních specialistů atp. Problematika tzv. nejedlíků je v posledních letech velmi aktuální. Často bývá koordinátorem této péče klinický logoped, ale bude lépe, když dostanete přesnější informace přímo na pracovištích, které osobně navštívíte. V některých regionech jsou zřízeny - zpravidla při nemocnicích - i dětské poradny pro poruchy příjmu potravy a dětské gastroporadny, (pokud by to pro vás bylo aktuální).
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2008 (21. 1. 2024)
Dobrý den,
dceři jsou 4 roky. Má bohatou slovní zásobu. Dobře rozumí, je hodně komunikativní a skládá sama souvětí. Má ale problém se záměnou hlásek ČŽŠ X CZS a R,Ř. Někdy jí nerozumím, co říká.
Je vhodné vyhledat logopeda, nebo se jedná pouze o vývojové stádium?

Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, zda se jedná o vývojové stádium, které se ještě bude spontánně proměňovat dále či se jedná o následek nějaké lehounké dysfunkce (neurovývojový problém) na dálku nemohu rozeznat. Ale mohu poradit, že nejpozději kolem 4,5 roku bude vhodné zahájit logopedickou péči. Třeba budete potřebovat jen občasnou konzultaci jak nenásilně dítě rozvíjet, nebo budete zařazení do intenzivnějši systematické terapie. To rozhodne odborník na základě vyšetření a svých zkušeností. Přeji hodně zdaru!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2007 (20. 1. 2024)
Dobrý den,

dcera (2,5let) vyslovuje hlásky SZ a někdy i ŠŽ mezizubně. (C vyslovuje jako T a Č jako Ť). Mám se už objednat k logopedovi nebo je šance, že se výslovnost ještě sama upraví? Co mohu udělat pro správný vývoj? Děkuji!
Odpověď: Dobrý den, obecně předpokládáme, že mezizubní sykavky se již většinou neupraví samy. Někdy ještě může dojít v souvislosti se zráním nervové soustavy a zvýšením napětí v artikulačním svalstvu k vývoji žádoucím směrem, ale nelze na to spoléhat. Spíše vám doporučím začít hledat klinického logopeda, který vám ukáže cvičení a konkrétní postupy vhodné k posílení orofaciálního svalstva a poradí další nutná opatření. Možná bude vhodné posilovat kořen jazyka atp., nelze to na dálku odpovědně posoudit.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2006 (19. 1. 2024)
Dobrý den, pokud se u 4 letého chlapce neustále zhoršuje schopnost mluvit a rozumět, což doprovází ubližování dětem ve školce a odmítání se cokoliv učit jakoukoliv formou - je toto spíše na psychologa nebo ještě pomůže logoped? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý večer, pokud se u dítěte zhoršují nějaké dovednosti a schopnosti, může se jednat o regres ve vývoji a v tom případě je nutné komplexní zhodnocení stavu u pediatra, ten navrhne případná další vyšetření, například na neurologii, genetice, foniatrii atp., dle konkrétních potíží dítěte. Teprve až je ujasněna příčina zhoršování, je možno vybrat a plánovat další vhodné terapie. Pokud už je ujasněna příčina, je vhodné obrátit se na klinického logopeda a ten navrhne další postup. Pokud by zavedená opatření a snaha rozvíjet dítě metodami augmentativní a alternativní komunikace nepřinesla uklidnění situace, jistě bude vhodná i porada s psychologem, jak dítěti pomoci překonávat frustraci, usnadnit mu prožívání či fungování ve školce.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2003 (16. 1. 2024)
Dobrý den, syn (3r) nemluví. Má velmi malou slovní zásobu, skládá velmi jednoduché věty a jde mu špatně rozumět. Mluví si svou řečí a nechce po nás opakovat. Jinak je, ale inteligentní, všímavý, bystrý a společenský. Dnes zubař konstatoval, že má tzv "podkus", spodní zuby mu překrývají ty přední a dolní čelist má viditelně vepředu. Myslíte si, že by na jeho mluvení mohlo mít tohle vliv? S pediatričkou jsme domluveny, že nám na tříleté prohlídce dá žádanku k logopedovi. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, na vývoj obsahové stránky (tzn. pojmy, věty) nemusí mít samotný podkus nějaký zásadní vliv, ale na formální stránku řeči ano. Je určitě vhodné zahájit péči u klin. logopeda, věnovat se například úpravě svalového napětí a postavení čelisti - může to spolu souviset. Nemohu to ale posoudit z dálky, je nutno vše prozkoumat při osobní konzultaci. Klinický logoped se jistě zaměří i na možnou souvislost mezi svalovou hypotonií a vývojovou poruchou jazykového systému. Obojí totiž patří k neurovývojovým poruchám. Slovo "vývoj" v sobě nese vždy naději, že se časem "něco" vyvine a posune na vyšší úroveň. Takže se ničeho předem nelekejte a s chutí do toho!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2002 (8. 1. 2024)
Dobrý den,
měla bych dotaz, zda existuje publikace volně dostupná na internetu, popř. zda lze jednoduše popsat - jaké jsou logopedické pomůcky určené pro dopsělou populaci, zda v případě špatného vyvozování hlásek u dospělého postupujeme u přeučování narušené komunikační schopnosti stejně jako u dětí a zda jsou nějaká specifika celkově pro dospělého jedince a jedince v seniorském věku v souvislosti s narušenou komunikační schopností. Předem děkuji za reakci a přeji hezký den! Anna Hanáková
Odpověď: Dobrý den, ano je to velmi odlišné, obnovování narušené komunikační schopnosti (mimochodem, je to diagnóza nikoli lidový popis stavu) u dospělého je velmi komplexní záležitost a v žádném případě ji nelze nijak srovnávat s péčí o děti. Jsou tam využívány úplně jiné principy a neuropsychologické příp. neurofyziologické znalosti fungování mozku. Jedná se o obnovování toho, co již dříve dospělý uměl, využívá se již vytvořených mozkových funkčních okruhů a jejich kompenzačního potenciálu. U dětí se jedná o situaci opačnou, o výstavbu mozkových funkcí. Kdo nezná a nevidí rozdíl, není kompetentní pracovat s dospělými. Obor logopedie obecně láká mnoho amatérů, kteří si myslí, že stačí zřetelně mluvit, snažit se, ukazovat obrázky, cvičit orofaciální či jinou motoriku, blbinkovat a hrát si, ale těžiště péče je úplně někde jinde a je očím neviditelné, zato závislé na systematickém zdravotnickém vzdělání. Pokud chcete pomoci dospělému s obnovením komunikace, VŽDY se obracejte na KLINICKÉHO logopeda, ideálně toho, který se specializuje na afaziologii a pracujte dle jeho pokynů. Ten vám dá i tipy na pomůcky a návod, jak systematicky pracovat s klientem doma do příštího sezení.
Ještě zdůrazním - dospělí lidé trpící narušenou komunikační schopností mají nárok na zdravotnickou péči a tu nesmí poskytovat “nezdravotník” - stejně jako se nemůže kdokoli nabídnout, že bude vrtat zuby jen proto, že má vrtačku).
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2001 (7. 1. 2024)
Rada bych se poradila, zda muzeme prispet k optimalnejsimu vyvoji reci dcery. Jsou ji tri roky, az na cca 10-15 slov sklada vety temer vyhradne jen z citoslovci. Napriklad, "Mamo, vem na prochazku svacinu a piti." je v reci dcery "Mámo, ty a mňamí aa ťapa tam." V teto vete je aa = piti, nebot jeji prvni lahev mela na sobe obrazky dinosauru, kteri delaji zvuk aaa. Zviratka oznacuje podle zvuku, jaka vydavaji. Mam pocit, ze mluvi hodne, nicmene nereprodukuje slova v tom zneni, jak je slysi. Pasivne mam pocit, ze rozumi v podstate vsemu, dle jejich reakci a "odpovedi".
Odpověď: Dobrý den,
jde o určité vývojové stádium. Je skvělé, že došlo k vývoji větných schémat, nyní se zřejmě můžete více zaměřit na rozvoj přesnějšího opakování slabik, zdvojování slabik a na rozvoj podstatných jmen. Přesnější návod a konkrétní postup jak na výstavbu pojmů, můžete získat při osobní spolupráci s kvalifikovaným logopedem. Při rozvoji pojmů nejde jen o spojování zvuku a obrazu, ale o celou výstavbu sémantické sítě. Což souvisí s rozvojem kognitivních funkcí, myšlením, logiky atp. Ale nebojte se teoretického popisu, vámi popisované stádium vývoje řeči se často velmi dobře posunuje dále.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 2000 (6. 1. 2024)
Dobrý den,
Syn má aktuálně 22 měsíců. Snaží se mluvit, ale často to zní jako šlapání na jazyk, protože se hodně pokouší o slova s R a Ř. Jinak umí kolem 50 slov. Je vhodné poradit se s logopedem, nebo vyčkat? Děkujeme za radu
Odpověď: Dobrý den, jako první pomoc bych poradila, nabízet synkovi předměty, obrázky či situace, které lze vyjádřit slovy bez r a ř (ham, papá, jí, sedí, hajá, domy… podle toho, co se mu daří), zaměřovat se spíše na rozvoj jednoduchých pojmů než na výslovnost. Kromě toho se postupně snažit zapojovat spontánně vyvozené souhlásky do slabik a hravě je procvičovat. Ale konkrétnější radu bez podrobného osobního vyšetření vám nemohu dát, snad jen odhadem - pokud se během půl roku nezačne řeč více vyvíjet, bude asi užitečné vyžádat si konzultaci u klinického logopeda a probrat s ním možnosti další stimulace.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1999 (5. 1. 2024)
Dobrý den,

prosím vás, mám syna Tobíka, kterému je 2,5 roku a ještě se mi pořádně nerozmluvil. Já si myslím, že se vyvíjí normálně a vše má čas. Čteme pohádky, zpíváme, popisujeme apod. Zatím zvládne nějaké zvuky, nějaká oslovení, slova a jednu/dvě věty o třech slovech. A některá slova kterým rozumím jen já.
Tchýně mi neustále říká, aby jsem s tím začala něco dělat, abych syna nezanedbala, že ostatní děti v jeho věku už mluví plynule. Jsem z toho vystresovaná a nevím, co dělat víc.
Děkuji a přeji krásný den,
Nováková
Odpověď: Dobrý den, pokud jste nejistá, můžete si vyžádat konzultaci u klinického logopeda a vývojovou úroveň Vašeho dítěte s ním osobně probrat. Podle Vašeho popisu se opravdu nemusí jednat o nic závažného a syn prostě potřebuje jen více času. Vy se můžete t.č. věnovat např. rozvoji zrakového vnímání (hledat stejné předměty, vkládat předměty do obkreslených obrysů), motoriky (recipročním pohybům - lozit po žebřících, po kolenou atp., rozvoji celkové obratnosti), rytmiky (vytleskávat říkadla) a pod. činnostem vhodným pro tuto věkovou skupinu. Můžete si v knihovně půjčit knížky týkající se této problematiky (Jak mluvit s dítětem do 3 let aj.). Pokud dítě vyrůstá v podnětné harmonické rodině a má dostatek emočních, smyslových a v neposlední řadě i pohybových podnětů, nemusíte si vyčítat pomalejší rozvoj řeči. Určitě nejste Vy ten viník pomalého rozvoje, už jen proto, že dítě má obvykle dva rodiče a podílet se na vývoji mohou oba. Navíc, vše nelze ovlivnit pedagogickými postupy zvnějšku.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1997 (1. 1. 2024)
Chci se zeptat, naše školka nemá k dispozici logopedickou asistentku. MŠ Vysoké nad Jizerou, je možné požádat o tuto asistenci, že paní logopedka bude docházet bezplatně na školky. Jaké jsou podmínky? Některé školky to mají a některé ne.
Děkuji
Rytinová
Odpověď: Dobrý den,
klinický logoped je zdravotník. Dle stávající legislativy může poskytovat péči pouze na půdě zdravotnických zařízení nebo výjimečně, v odůvodněných případech, u lůžka těžce imobilního klienta v sociálním zařízení či v domácím prostředí. Pokud v MŠ působí (nebo tam dochází) klinický logoped, je to legální pouze v případě, že prostory, kde je péče poskytována, byly rekolaudovány na zdravotnické. Podmínky vám může sdělit příslušný KÚ, odbor zdravotnictvi.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1996 (28. 12. 2023)
Dobrý den.
Syn má začátkem ledna 6let.
Je šikovný, ale logopedie nám dělá pořád problémy, ačkoliv chodí na logo od 2,5roku s trénujeme, prostě to nejde tak, jak bychom chtěli.
Tím, že má celkovou hypotonii, je to znát i na mluvidlech.
Zkouším doma orofacialku, dbáme na rozcvičování.Nejvic mu dělají problém sykavky.
Když cvičíme, snaží se, jde to hezky.Ale v běžné hovorové řeči je občas porozumět mu.
Poradíte nám ještě něco dalšího?
Nechci aby měl odklad školní docházky ...Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, v tomto případě se může negativně projevovat deficit ve sluchové oblasti - např může váznout sluchové vnímaní, diferenciace blízkých zvuků, analýza a syntéza struktury slova a/nebo akustická paměť. Může být např. nižší vštípivost či objem akustické paměti. Ve všech vyjmenovaných oblastech lze provádět účinná cvičení. Pokud terapeut umí určit zdroj potíží, umí i naplánovat efektivní cvičení, zaměřená přímo na konkrétní deficit. Cvičení vypadají často velmi jednoduše, ale při trpělivosti přinášejí výsledky.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1994 (20. 12. 2023)
Dobrý den,chtěl bych se zeptat je mi 31 let a do dnes neumím vyslovit písmeno R, je možnost se ho v tomhle věku naučit? A kde bych měl začít ? Celý život mě to obtěžuje ale jak se mi narodil syn tak se ho chci naučit abych mu v budoucnu nedělal ostudu přeci jsem se ještě nikdy nesetkal kdo by to neuměl vyslovit
Odpověď: Dobrý den, může Vám pomoci spolupráce s klinickým logopedem, který posoudí příčiny vadné výslovnosti a nasměruje Vás, jak dále postupovat v terapii, např. jak rozcvičovat motoriku jazyka aj., co bude třeba. Pokud získáte žádanku na logopedickou péči od lékaře, může být péče hrazena i z prostředků veřejného zdrav. pojištění. Záleží ovšem na lékaři, jak Vaši situaci vyhodnotí, zda Vám například překáží vada výslovnosti v prac. uplatnění, či je důsledkem nějakého zdravotního problému apod. Pacienti, kteří žádanku nemají, si musí logopedickou péči hradit sami - ale i tak se domnívám, že jde o velice dobrou investici!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1993 (18. 12. 2023)
Dobrý den,
dcera (čtyři a čtvrt roku) začala mluvit poměrně pozdě, nyní mluví hodně a výslovnost se ji hodně zlepšuje. Zároveň ale si nejsem jistá, jestli nezačít řešit zejména to, že vůbec neříká hlásku L. Z manželovy strany se dědí problém s ráčkováním, tak nevím, jestli to s tím může souviset a jestli už to řešit nebo ještě počkat. Díky za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, obtíže s vyslovováním hlásky l a ráčkování spolu velmi souvisí. V obou případech může jít o nedostatečnou motoriku jazyka, zvláště jeho hrotu. Dokonce i když se daří vyslovit l, ale nedaří se tuto hlásku užívat, přispívá to k problematickému vývoji hlásek r a ř už jen proto, že se při řeči netrénuje hrot jazyka, nevyvíjejí se svaly pro r a ř. Nemohu konkrétně posoudit stav Vaší dcerky, protože jsem ji neviděla osobně, ale na základě dlouholeté zkušenosti předpokládám, že nejpozději kolem 4,5 roku by bylo vhodné se ve spolupráci s klin. logopedem na artikulaci či na průpravu skupiny l r ř zaměřit.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1992 (17. 12. 2023)
Dobrý den,
synovi budou v únoru 2024 3 roky. Před měsícem si začal šlapat na jazyk a vyslovovat hůře než dřív. Je to tím, že je ještě malý nebo bychom už raději měli řešit? Zároveň v září začal chodit na dopoledne do školky a dostal slovensky hovořící učitelku. Muže to mít vliv? Není pro dite, které začíná mluvit ovlivňující faktor, když každé dopoledne na nej mluví někdo slovensky? Proti slovenštině nic nemám, ale jde mi čiste o vliv na mluvení.
Předem moc dekuji za jakoukoliv radu!
Monika K.
Odpověď: Dobrý den, řečový vzor je velice důležitý, ale zřejmě nelze vše přičítat jen kontaktu se slovensky mluvící učitelkou. Velký podíl může mít i vzor ostatních dětí a možná i další aspekty, např. motorický vývoj - kdy se vztahy mezi svaly (celého těla, nejen obličeje a úst) teprve vyvíjejí. Pokud se objevuje sklon k mezizubní výslovnosti, je užitečné navštívit klin. logopeda a seznámit se s vhodnými terapeutickými přístupy, podporujícími např. správný tonus jazyka aj. Důležité je pak i následné hravé domací procvičování.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1991 (12. 12. 2023)
Dobrý den. Prosím Vás, může klinický psycholog diagnostikovat vývojovou dysfázii nebo výhradně diagnostikuje v. dysfázii klinický logoped? Děkuji
Odpověď: Dobrý den,
vývojová dysfázie je logopedická diagnóza, proto ji stanoví na základě své diagnostiky klinický logoped. Vyšetření u ostatních odborníků jsou samozřejmě také přínosná, ale jejich hlavním cílem je především vyloučit ostatní diagnózy, které by mohly být zaměněny za vývojovou dysfázii, vyloučit nebo najít přidružená onemocnění.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1990 (4. 12. 2023)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat můj otec před měsícem prodělal mozkovou mrtvici a bylo silně zasaženo centrum porozumění a řeči. Nyní je v ÚVN v Praze a zjišťuji další možnosti jak mu zajistit tu nejlepší péči a pomoc mu s řečí.
Jsou nějaké možnosti v okolí Kutné hory abych ho mohl vozit. Popřípadě rehabilitační centrum ve kterém se tímto zabývají.
Předem děkuji za pomoc a radu.

Přeji krásný zbytek dne
xyxyxy
Odpověď: Dobrý den,
vždy je nejlépe zjistit si přímo v zařízení, kde je pacient léčen, možnosti následné logopedické péče, protože tamní odborníci nejlépe znají situaci v blízkém okolí. Můžete též nahlédnout do Adresáře logopedických pracovišť na našem webu a vytipovat si pracoviště v konkrétním regionu. Váš otec může využívat ambulantní logopedickou péči a doplňovat ji několikatýdenními rehabilitačními pobyty spojenými s logopedickou terapií (Sanatoria Klimkovice, Janské Lázně, RÚ Hrabyně, Lázně Košumberk)
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1988 (23. 11. 2023)
Pěkný den, dcera skoro 5 let zazala cca pred 1mesicem mluvit , smat se i brecet pouz jednou polovinou ust. Jednu polovinu rtu nepouziva, po upozorneni to naporavi, ale je videt ze s tim ma problem. Nikde jsem se o tomto problemu nedocetla a nevim zda kontaktovat logopeda. Dekuji za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, poraďte se o situaci s dětským lékařem či neurologem, aby zhodnotili celkový stav dítěte. Může jít jen o banalitu, ale může jít třeba o lehce narušenou funkci lícního nervu např. v důsledku infekce atp. Následně může být užitečná i konzultace u logopeda, který vám poradí, jak možno postupovat při obnovování hybnosti.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1986 (13. 11. 2023)
Dobrý den,

píši Vám ohledně dotazu kvalifikace školských logopedů. Nyní budu na jaře 2024 dokončovat navazující magisterské studium speciální pedagogiky ukončené státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie. V rámci bakalářského studia mám SZZ pouze z logopedie, bez surdopedie. Pokud bych v budoucnu chtěla pracovat jako školský logoped, je zde problém, pokud nemám zkoušku ze surdopedie z bakalářského studia? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, ptáte se v poradně klinických logopedů na školské logopedy. Lituji, ale nemáme dostatečné informace o požadavcích na vzdělávání a kvalifikaci školských logopedů. To není v naší kompetenci. Z našeho pohledu předpokládáme, že školský logoped, (tedy speciální pedagog se specializačním vzděláním v oblasti logopedie) by se měl zabývat otázkami, jak přizpůsobit vzdělávací proces žákům s narušenou komunikační schopností. Jaké přesně bude mít kompetence a jaké budou kvalifikační nároky se ještě bude upřesňovat. Doporučím vám sledovat spíše informace z resortu školství.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky