Přečtěte si stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR k poskytování péče neoprávněnými osobami.
Problematiku „podnikání v logopedii” lze stručně shrnout i takto: Odborník, který úspěšně ukončí své postgraduální zdravotnické vzdělávání atestační zkouškou v oboru klinická logopedie si může zřídit registraci svého zdravotnického zařízení na Odboru zdravotnictví u příslušného Krajského úřadu. Potom může poskytovat logopedické služby i jako OSVČ. Pokud má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je jeho péče hrazena z prostředků veřejného zdrav. pojištění…..Čtěte dále!
„Má zaměstnanec nárok na placené volno, pokud je překážkou v práci ošetření v ambulanci klinického logopeda, musí zaměstnavatel uznat propustku ?” – Vzhledem k opakovaným dotazům klientů a jejich rodinných příslušníků jsme se zeptali odborníka z nejpovolanějších, pana JUDr. J. Macha, který se mj. specializuje na legislativu ve zdravotnictví.
Do 4-6 ti měsíců věku se děti v našich zeměpisných šířkách obvykle kojí nebo přijímají mléčné formule z láhve se savičkou. Je to proto, že vnitřní prostor úst je zpočátku velmi malý, zcela zaplněný jazykem a z vnější strany ohraničený sacími „tukovými“ váčky ve tvářích, nevzniká tedy mnoho prostoru pro pohybové variace jazykem. Za této anatomické situace lze efektivně přijímat jen tekutou stravu.
Rodiče a někdy i odborníci si kladou otázku, kdy je již vhodný čas zahájit u dítěte logopedickou terapii. Ne vždy je to jednoznačné, ale hrubá vodítka existují. Někdy stačí ke správnému rozhodnutí se započetím či nezapočetím terapie jen konzultace. Mnohdy ale rodiče nebo pediatři dobře rozsah poruchy řeči neodhadnou a s péčí se začne zbytečně pozdě.
Mnoho maminek přemýšlí o tom, zda je vhodné, aby jejich miminko mělo dudlík, kdy mu ho mohou nabízet. Také řeší, na jak dlouho přes den je to ještě v pořádku, jak je to v noci a kdy je vhodné své dítě od dudlíku začít odnaučovat.